Eyjafjallajökul Skógafoss Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Na trase treku Skógar - Thórsmörk Skógafoss Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Mys Dyrhólaey Cestou do kempu Thakgil

Island 2007

1. 8. Skógar, Dyrhólaey

Paliho deník, den 6: slunce

Jak se již stává pravidlem, kolem desáté vyrážíme. Nejdřív navštívíme vodopád Skógafoss na řece Skóga, proti jejímuž toku se vydáváme na trek směrem na Thórsmörk.

Kolem hlubokých roklí a přenádherných vodopádů a peřejí proti silnému větru nakonec dorazíme k mostu, kde v závětří obědváme a otáčíme se na zpáteční cestu. Někteří z nás stihli pocítit sílu islandského slunce a ač se to zdá nemožné, pěkně si spálili nos.

Poloostrov Dyrholaey - pěkný maják na vysokém útesu a na pozadí ledovec - kýč jak bič. Hromada ptáků, mezi nimi prý i papuchalci - no nevím. Krásné skalní okno a každé volné místo na skále obsypáno ptactvem.

Z jedné strany krásná široká černá písčitá pláž a na straně druhé oblázkový pruh pod útesy, kde se Atlantik mele jak o život a s oblibou máčí suché boty těm, kteří ho podcenili. Mimo jiné je to nejjižnější část islandské pevniny.

V městečku Vík nás čekalo překvapení v podobě zavřeného obchodu, ale neva. Zkusíme první Dánovo doporučení - úžasný kemp, prý nejlepší na Islandu.

Cesta asi 15km, nic moc, ale sjízdná i s naším nízkým podvozkem a na konci v hlubokém údolí kemp (700 + 150 ISK). Pozn Čenda: Někteří byli z tý dlouhý cesty dost nervózní, proklínali Dána a chtěli to vzdát.

Zlákáni krásnými červánky hecuju hned po večeři Čendu na focení západu slunce. Skoro běžíme na kopec, ale za ním jsou jen další kopce kam oko dohlédne. Takže nic.

   6 / 17
Zobrazit Hlavní stránka