Höfn Východní fjordy Východní fjordy Východní fjordy Východní fjordy Východní fjordy - Eskifjördur Hliníkárna u Reydarfjörduru Východní fjordy Arboretum u Hallormsstaduru Arboretum u Hallormsstaduru Arboretum u Hallormsstaduru Atelier Van Lieshout: Torture and Execution Instruments Atelier Van Lieshout: Torture and Execution Instruments Vdoopády Litlifoss a Hengifoss Výšlap k Hengifossu Hengifoss Lukáš fotí Hengifoss Na Ásbyrgi!

Island 2007

4. 8. Höfn, Hallormsstadur, Hengifoss

Paliho deník, den 9: polojasno, déšť

Dnes nás čeká velký přejezdový den, kdy opustíme pohostinný jih ostrova a vydáme se na neznámý sever. Ráno optimistické, dlouhá snídaně na recepci kempu - vařiče, rychlovarka a toustovač k dispozici.

Silnice č. 1 ztrácí svůj úžasný asfaltový povrch a místy okoušíme šotolinu. Díky dvěma novým tunelům se nám výrazně zkrátila cesta a tak se vynořujeme v Reydarfjörduru.

Tady máme první možnost seznámit se jak jde v ruku v ruce krásná příroda a ekonomika. Na břehu fjordu stojí téměř hotová hliníkárna, jež zpracovává australský bauxit a vyprodukovaný hliník posílá do celého světa.

Kvůli téhle "nádheře" postavili o kus dál celou novou hydroelektrárnu, jež má zpoždění, a tak můžou jet jenom asi na 15 procent výkonu, jak nehrdě sděluje pracovnice infocentra nově budované továrny. Příkladně zmáknuté PR.

Pro vylepšení pocitů navštěvujeme městečko Egilsstadir ležící na břehu jezera Lagarfljót. Potkáváme českou karosu a prcháme raději co nejrychleji k největší místní atrakci a to je islandský les.

Nejvyšší strom má 22m a je z roku 1905, stejně jako valná většina velkých stromů. Rostou na drsném Islandu strašně pomalu, i když jsou importovány z ne zrovna přívětivých domovských končin jako Sibiř nebo Aljaška. Hlavní je, že rostou.

V celém okolí jezera je snad nejvíc stromů na Islandu, tak moc tady zkouší, co tu nejlépe poroste. Celý les je pojatý jako park s piknikovými místy, označenými stromy a na břehu jezera je, bůh ví proč, výstava mučících nástrojů jako křížů, žebříků a dalších lidských vynálezů.

Na druhém břehu jezera je dnešní perla, vodopád Hengifoss vrhající se do hloubky 180m a jeho menší bratříček.

Pokračujeme na sever a počasí se dále zhoršuje, už nemží, ale skoro leje a mraky visí čím dál níž. Plánovaný kempink u křižovatek silnic 1 a 864 je pěkná díra, doslova a do písmene.

Guesthouse je plný a tak jedeme ještě dalších 50km kolem odbočky na Dettifoss až do Ásbyrgi, kde chytáme ještě otevřené infocentrum parku. Platíme za nocleh v přilehlém kempu (750 + 200 ISK), fasujeme mapičky NP a plácneme se pěkně do závětří kousek od hlavní budovy. Ta je plná mokrých věcí, takže dobré počasí nepostihlo asi jen nás.

   9 / 17
Zobrazit Hlavní stránka