Leirhnjúkur Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Okolí sopky Krafly Lávové pole Leirhnjúkur Lávové pole Leirhnjúkur Lávové pole Leirhnjúkur Lávové pole Leirhnjúkur Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Hverarönd Kráter Hverfjall Kráter Hverfjall Kráter Hverfjall

Island 2007

6. 8. Leirhnjúkur, Krafla, Hverarönd, Hverfjall

Paliho deník, den 11: polojasno

Nijak zvlášť se nehoníme, protože jsme se rozhodli strávit u jezera dva dny a tak máme času habaděj. Z lenošení ve stanu nás vyvádí děti anglické rodinky, jež řvou jak na lesy, a tak chtě nechtě musíme ze spacáků.

Naše první kroky, respektive kilometry, vedou ke stánku ochutnat místní specialitu, žitný chleba s melasou pečený v horké hlíně - hverabraud. Nahnědlá kostka chutná překvapivě dobře a my si ji dopřáváme u výhledu na geotermální elektrárnu na úpatí sopečné oblasti Krafla.

Obejdeme kráter Víti, ten který vzniknul přirozeně na rozdíl od svého jmenovce, kterého má na svědomí vrt pro elektrárnu a jeho následná exploze. Na jedné straně malá jezírka s bublající vodou, bahnem a na druhé minibahenní sopečka. Kam se hrabe na ty v Azerbajdžánu.

Vycházka přes jedno z nejmladších lávových polí Leirhnjúkur, s trhlinou plnou páry, bublajícími jezírky a dalšími atrakcemi. Na úpatí hřebene Hveraröndu další prskající bahno a vyvěrající láva, spolu s překrásným výhledem z vrcholu.

Jeskyně Grótagjá pod nakupenými balvany rozdělená na mužskou a ženskou část, dva vstupy, jeden prostor s jezírkem s hodně horkou vodou. Jeden by se opařil.

Sopečný kráter Hverfjall vypadá jako obrovská hromada škváry. Když se vydrápeme nahoru, v kráteru najdeme kopeček pokrytý nápisy jako France, Ingrid, Praha, Olmik, hovno.

Večer další z Dánových doporučení - místní přírodní koupaliště s termální vodou (1300 ISK) s výborným výhledem na jezero a západ slunce.

   11 / 17
Zobrazit Hlavní stránka