Akureyrarkirkja Akureyri Akureyri - botanická zahrada Akureyri - botanická zahrada Akureyri - botanická zahrada Akureyri - botanická zahrada Akureyri - botanická zahrada Akureyri - botanická zahrada Akureyri Cestou z Akureyri na západní pobřeží Blönduós Blönduós

Island 2007

8. 8. Akureyri, Blönduós

Paliho deník, den 13: mraky, déšť

Ráno je až překvapivé teplo. Asi něco bude na tvrzení, že Akureyri je jedno z příjemnějších míst k žití na Islandu. Neustále balancujeme mezi mikinou a tričkem, což je vítaná změna.

Kolem letiště, jež leží přímo na konci zasypaného fjordu a kde mají krásný Lockhead Electra, míříme do centra. Po levé straně se také rozkládají nejstarší domy ve městě, většinou původní domy dánských obchodníků, kteří se o tohle město zasloužili.

Nechce se nám platit na nábřeží, a tak parkujeme hned pod kostelem, kde je to stejně jako hned u kostela úplně zadarmo. Nový kostel z roku 1943 se pyšní jedním sklem z katedrály v britském Coventry. Už známe tři příběhy jak a proč se sem dostalo, ale shodují se jen málo, čert ví.

Hlavní ulice k náměstí je celých 150m dlouhá tepna města, jinak hodně hospůdek a jídla na ulici.

Botanická zahrada je asi to nejlepší, co se dá navštívit. Překvapivé množství kvetoucích rostlin, máku tam mají celý záhon tak 20m dlouhý a každý trs je jiný, asi inspirace pro Afgánce. U fontány se jednou za čas automaticky přednášejí verše islandského básníka, jenž o zahradu dlouhá léta pečoval.

Konečně došlo na dlouho plánovaný oběd v islandském stylu. Já si trochu barbarsky dal velrybu, snad mě nikdo neukamenuje. Holky se zasytily kombinací salátů, polévek, výborného chleba a ryb. Docela příjemný pokus o prozkoumání kulinářské oblasti a pro všech pět cca 9000 ISK.

Na druhé straně fjordu tráví Keškový tým dlouhé minuty bojem s přírodou a my si užíváme výhled na město a dozvídáme se o další atrakci. Podmořské komíny ve fjordu jsou jako jediné na světě dostupné pro amatérské potápěče a nejvyšší měří kolem 60m. Vznikají usazováním minerálů z horkých pramenů na mořském dně.

Další trochu delší přejezd. Moderní kostel v Blönduós připomínající kráter sopky, keška na rozcestí pod mostem a naše věrné upršené počasí, které nás od té chvíle neopustilo.

S bahnitou koulí, ve které by jen málokdo poznal auto, jsme večer dojeli do Stykkishólmuru a usídlili se v kempu na okraji golfového hřiště (600 ISK). Hned za městským termálním bazénem, který zrovna zavíral.

   13 / 17
Zobrazit Hlavní stránka