Stykkishólmur Hellissandur Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Poloostrov Snaefellsnes Búdir Reykholt Hraunfossar Barnafoss Húsafell

Island 2007

9. 8. Stykkishólmur, Snaefellsnes, Reykholt

Paliho deník, den 14: déšť, mraky

Ranní polehávání ve stanech na dešťové mraky nezabralo, a tak balíme mokré stany a vyrážíme na okružní cestu kolem poloostrova Snaefellsnes. Projíždíme ospalým městečkem Olafsvík, odkud se pořádají vyjížďky za velrybami a ptáky.

U poslední výspy civilizace, městečka Hellissandur, se tyčí nejvyšší stavba Islandu - stožár rádiové antény měří 412 metrů. V jeho stínu se choulí námořnické nebo spíš rybářské muzeum. Replika starých rybářských domů z drnů, nějaké kotvy, lodě, fotky a člun, na němž jezdili ještě v 60-tých letech na rybolov.

Pláž Dritvík, kdysi jarní rybářská štace, je dnes opuštěná a tak můžeme v klidu obdivovat sílu Atlantiku. Někteří pro to obětují i vlastní suché tenisky.

O kus dál je vesnice Hellnar, kde má být jeskyně, ale nacházíme spíš velkou skalní bránu obsypanou tisíci řvoucích racků. Snad každé volné místo je plné.

Hned za útesem je vesnička Arnarstapi, kde neúspěšně hledáme skalní bránu, a tak se kocháme čedičovým útesem tvořeným krásnými černými sloupy a obědem u pomníku.

Pozn. Čenda: V průvodci je to nejspíš blbě a má to být obráceně. V Hellnaru je skalní brána a v Arnarstapi jeskyně.

Celou tu dobu bychom si měli užívat výhledu na ledovec Snaefellsjökull, který objíždíme. Ale díky nízkým mrakům a permanentnímu mrholení vidíme sotva silnici.

Bývalá vesnice Búdir se dnes pyšní jen opraveným hotelem, krásným kostelíkem a možností vycházek po lávových polích, jež ji obklopují ze tří stran.

V Borgarnes doplňujeme zásoby jídla i benzínu a trochu se vracíme po jedničce na sever a odbočujeme do širokého údolí plného horkých pramenů.

Vesnice Reykholt je známá díky Snorrimu Sturlusonovi, významnému básníkovi, cestovateli a politikovi, o nějž se přou Islanďané a Norové. Kostel, lázeň, muzeum a štola, kde byl zavražděn.

Vodopády Hraunfossar, kde voda vytéká zpod vrstvy lávy, a Barnafoss, u nějž se všechna voda valí malým oknem ve skále, nám zpestřují poslední kilometry dnešního dne. Náš cíl, osada Húsafell, je jen kousek.

V domečku, který spojuje hospodu, obchod, pumpu a recepci, platíme nocleh ve velkém kempu (700 ISK bez sprch). Slibovaný a v průvodci vychvalovaný bazén se nám zdá dost malý a dost studený, tj. nekouří se z něj.

   14 / 17
Zobrazit Hlavní stránka