Lávové pole Hallmundarhraun Lávové pole Hallmundarhraun Lávové pole Hallmundarhraun Lávové pole Hallmundarhraun Lávové pole Hallmundarhraun Lávové pole Hallmundarhraun Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Trek k vodopádu Glymur Hvalfjördur

Island 2007

10. 8. Hallmundarhraun, Stefanshellir, Glymur

Paliho deník, den 15: mraky, déšť, polojasno

Ranní počasí nám překazilo původní plán vylézt na nejmenší ledovec Islandu - horu Ok. Jako náhradu volíme nejdelší jeskyni na islandu. Jedeme k ní po poněkud krkolomné cestě F578.

Nejdřív jsme jeskyni nemohli najít, jen propadliny. Nakonec, už skoro na odchodu, ji Čenda našel. Nejdřív ta malá díra nevypadala nic moc, ale ukázalo se to jako správná volba. Dlouhý, lávou v lávě vytvořený tunel, se táhle do daleka. Užíváme, fotíme zbytky lávové výzdoby ulámané turisty.

Následná cesta směrem na Reykjavík vedla trochu jinudy, a to díky přečíslování silnic, ale nakonec jsme se dostali tam, kam jsme chtěli.

Vodopád Glymur, jenž jako jediný na celém Islandu nemá v názvu “foss“ a navíc je to nejvyšší vodopád Evropy, padá do hlubin z výše dvouset metrů. Pěkná túra vedoucí skrze malou jeskyni, nebo spíše krátký tunel ve skále. Moc krásné vyhlídky z pravé strany proti proudu řeky. Všechny skály obsypané ptáky, fotíme mládě schované hned pod hranou útesu.

Postupně se propracujeme až nad vodopád, kde přeskakujeme po kamenech řeku, někdo brodí a někdo nabírá vodu do bot. Na sestupu si na vlastní kůži vychutnáváme jehličí islandských smrků.

Pak už zbývá jediné, a to dojet do Reykjavíku a najít kemp. To se nám podařilo kolem osmé večer. Kemp byl docela plný, ale i tak se nám podařilo najít docela pěkné fleky pro stany a užít si horkých sprch.

   15 / 17
Zobrazit Hlavní stránka